Największy akademik UPWr otwarty po remoncie - europejski standard kwaterowanie studentów
Data dodania: 20 kwietnia 2024
Największy akademik UPWr otwarty po remoncie - europejski standard kwaterowanie studentów

Po trwającym trzy lata kompleksowym remoncie, UPWr otwiera swój największy Dom Studencki „Arkę”. Na studentów czekają pachnące nowością jedno i dwuosobowe pokoje z łazienkami (dodatkowo 176 z nich z aneksem kuchennym), strefa rekreacji i relaksu oraz pokój nauki. Akademik dysponuje 352 miejscami.

– W pierwszej kolejności będziemy kwaterować naszych studentów, a jeśli zostaną wolne pokoje zaprosimy żaków z innych uczelni – mówi Marcin Dynia, dyrektor Centrum Zarządzania Budynkami UPWr i podkreśla, że przebudowa nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które przeznaczyło na ten cel blisko 25,5 mln złotych. – To osiemdziesiąt procent kosztów całej inwestycji – dodaje.
Zamiast kilkuosobowych pokoi i wspólnych łazienek w „Arce” powstały pokoje 2-osobowe z aneksami kuchennymi i łazienkami, czyli małe, niezależne mieszkania oraz pokoje jednoosobowe z łazienkami, które świetnie wyposażone wspólne kuchnie, mają na każdym piętrze.
Cały obiekt został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – z myślą o studentach z niepełnosprawnościami na pierwszym piętrze akademika powstały samodzielne, 1-osobowe pokoje i – co najważniejsze – przebudowano wejście do budynku.
– Przebudowano i wyposażono również wspólne części. Mamy część rekreacyjną ze stołem do tenisa stołowego, urządzeniami siłowymi oraz salę do ćwiczeń. Jest strefa relaksu z wygodnymi sofami, hamakami, stołem bilardowym i sala TV. Jest też oczywiście przestronny pokój nauki – wylicza Lidia Kaczmarek, kierownik Domu Studenckiego „Arka”. Dodaje, że w akademiku położono duży nacisk na ekologię. W częściach wspólnych będzie dużo kwiatów, a w każdym pokoju z aneksem kuchennym oraz we wspólnych kuchniach - pojemniki umożliwiające segregację śmieci.
– Liczymy też, że studenci będą korzystać z dużego zielonego terenu wokół budynku, o który odpowiednio zadbamy – mówi Lidia Kaczmarek.
Wybudowany w 1978 roku akademik wymagał również przebudowy i dostosowania do najnowszych wymogów przeciwpożarowych. Wykonano m.in. nowy system oddymiania klatek schodowych, przystosowano jedną z wind do potrzeb ekip ratunkowych i wybudowano buforowy zbiornik na wodę.
Większa niezależność i zmniejszenie liczebności pokoi, to potrzeba sygnalizowana coraz częściej przez studentów uczelni.
– Cieszę się, że otwieramy „Arkę”, bo ten akademik to już standardy europejskie, jeśli chodzi o kwaterowanie studentów. Wszyscy chcemy, by na uczelnię powróciło życie studenckie, które pamiętamy sprzed pandemii, a takie miejsca, to jedno ze źródeł tych relacji – mówi Sandra Mulica, przewodnicząca Samorządu Studenckiego UPWr.
Dodaje, że samorząd już myśli o otwarciu na parterze budynku kawiarni, tak by strefa relaksu, nie tylko była miejscem odpoczynku, ale też miejscem, gdzie studenci będą mogli napić się herbaty, zjeść ciasto, spotkać się, wspólnie zrobić projekt, porozmawiać.

 

Informacja
Aktualnie przegladasz wersje elubin.pl dla telefonow komorkowych. Zapraszamy do odwiedzenia strony glownej portalu.

Copyright © 2006-2023 Portal Lubina. Wszelkie Prawa Zastrzezone.