Autobus 512 zamiast 112 na trasie Lubin – Siedlce – Ścinawa
Data dodania: 21 lipca 2021
Autobus 512 zamiast 112 na trasie Lubin – Siedlce – Ścinawa

Wójt gminy Lubin Tadeusz Kielan oraz burmistrz Ścinawy Krystian Kosztyła podpisali porozumienie w sprawie regularnych przewozów pasażerskich na trasie Ścinawa – Lubin – Ścinawa przez Siedlce. Wcześniej stosowne uchwały w sprawie komunikacji międzygminnej podjęli radni obydwu samorządów. Gmina Ścinawa natomiast, jako organizator linii 512, zawarła umowę z nowym operatorem, czyli Dolnośląskimi Liniami Autobusowymi (DLA), które, w związku z zawieszeniem przez Powiat Lubiński kursów autobusów 112, obsługiwać będą nadal bezpłatne dla pasażerów połączenia, na tej trasie.

 

– Stajemy się organizatorem połączeń na trasie Lubin – Ścianwa – Lubin. Zdecydowaliśmy się na taką decyzję ze względu na fakt, że koszty przewozów organizowanych przez Powiat Lubiński stale rosły. W 2016 r. kwota dotacji na ten cel, którą przekazaliśmy powiatowi wynosiła 200 tys. zł i to wystarczało, a w 2020 r. wynosiła ona 749 tys. zł. W tym roku koszty oszacowano na 1,1 mln złotych. W związku z tym postanowiliśmy wziąć sprawy w swoje ręce, by mieć bezpośredni wpływ na wybór przewoźnika i możliwość zmniejszania kosztów – tłumaczy Krystian Kosztyła, burmistrz Ścinawy.

Autobus linii 512 zatrzymuje się w miejscowości Siedlce, a w Księginicach znajduje się przystanek na żądanie.

– Mieszkańcy gminy Lubin mają szansę zyskać jeden dotykowy kurs, zapowiadany przez pana burmistrza. Nasze koszty zostają utrzymane na dotychczasowym poziomie, obowiązuje nas również porozumienie z Powiatem Lubińskim na organizację pozostałych linii autobusowych na terenie naszej gminy – mówi Tadeusz Kielan, wójt gminy Lubin.

Szef gminnego samorządu nie ukrywa, że cały czas analizowane są koszty funkcjonowania gminnej komunikacji, które w skali roku szacowane są ok. 5 mln zł.

– Decyzja burmistrza Kosztyły, to pierwszy poważny krok w kwestii organizacji powiatowej komunikacji. Przyglądamy się temu z zainteresowaniem. Na razie utrzymujemy istniejące status quo, ale jeśli zmiana organizatora oznaczałaby duże oszczędności dla gminnego budżetu, to nie możemy wykluczyć poważnego rozważenia takiej opcji – dodaje wójt Tadeusz Kielan.

Prezentacja autobusu oraz zawarcie umów odbyły się na pierwszym przystanku w Ścinawie w pobliżu Odry i parkingu-statku. O samych pojazdach, rozwiązaniach poprawiających bezpieczeństwo i komfort podróżujących, a także o zastosowanych nowinkach technicznych opowiedział Alexander Skrzypczak – przedstawiciel spółki EvoBus zajmującej się sprzedażą autobusów marki Mercedes.

Autobusy, oprócz tego, że są niskopodłogowe i klimatyzowane posiadają m.in. system zliczania pasażerów, bezpłatną sieć WiFi do dyspozycji podróżujących oraz filtry antywirusowe, wyłapujące drobnoustroje.

źródło; Gmina Lubin

Informacja
Aktualnie przegladasz wersje elubin.pl dla telefonow komorkowych. Zapraszamy do odwiedzenia strony glownej portalu.

Copyright © 2006-2018 Portal Lubina. Wszelkie Prawa Zastrzeďż˝one.