ZOO Lubin - Woda cenniejsza od złota
Data dodania: 19 maja 2020
ZOO Lubin - Woda cenniejsza od złota

ZOO Lubin – Centrum Edukacji Przyrodniczej zaprasza do wzięcia udziału w akcji edukacyjnej „Woda cenniejsza od złota”. W ramach akcji zachęcamy do gromadzenia deszczówki.

Najprostszym sposobem na zbieranie deszczówki jest postawienie dużego zbiornika w ogrodzie. Może to być zwykły pojemnik (byle duży), stara wanna albo rama z rozpiętą na niej folią z małą dziurką na środku i zbiornikiem pod spodem. Można też zbierać wody opadowe do kilku mniejszych pojemników porozstawianych w różnych częściach ogrodu. Bardziej profesjonalne rozwiązania to zbiorniki na deszczówkę podpięte do rynny (naziemne albo podziemne). Te naziemne użytkuje się jak zwykły zbiornik z wodą, natomiast do tych podziemnych zostały opracowane specjalne systemy, pozwalające wykorzystać zebraną do zbiornika deszczówkę. Sam zbiornik jest rozszczelniony, dzięki czemu woda powoli i długo wsiąka w grunt. To bardzo korzystne dla gleby, gdyż taka mała porcja wody, ale za to dostarczana stale, zapewnia lepsze nawodnienie niż jednorazowa, większa dawka wody. Zintegrowany system zraszaczy trawnika pozwoli wykorzystać deszczówkę do każdej kropli. Najbardziej „wodooszczędne” domy wykorzystują wodę deszczową do spłukiwania toalety lub do prania. Jednak takie rozwiązanie najczęściej wprowadza się już na etapie projektu i budowy domu.

W bloku, na balkonie również można z powodzeniem gromadzić deszczówkę. Kto ma taką możliwość, może „podpiąć się” do rynny. Dla pozostałych zostaje sposób z folią i zbiornikiem.

Deszczówka jest wodą miękką o małej zawartości jonów wapnia i magnezu, dzięki czemu nie pozostawia po sobie osadów. Jej odczyn jest nieco kwaśny (pH 5,5-6,5) a takie właściwości wody uwielbiają rośliny.

Deszczówki można używać do podlewania trawnika, roślin w ogrodzie, na balkonie, a nawet w domu.

Należy jedynie pamiętać, że deszczówka jest czystą wodą opadową, ale ulega zanieczyszczeniom jak ścieka po dachu czy rynnie.

Deszczówka może uratować niejeden budżet domowy, szczególnie w okresie letnim, kiedy dopada nas susza. Należy jedynie pamiętać, że deszczówka nie jest wodą pitną!

Informacja
Aktualnie przegladasz wersje elubin.pl dla telefonow komorkowych. Zapraszamy do odwiedzenia strony glownej portalu.

Copyright © 2006-2018 Portal Lubina. Wszelkie Prawa Zastrzeďż˝one.