Wynajem auta zastępczego z OC sprawcy – co warto wiedzieć?
Data dodania: 03 listopada 2018
Wynajem auta zastępczego z OC sprawcy – co warto wiedzieć?

Wystarczy stłuczka na zatłoczonym parkingu przy centrum handlowym czy wypadek drogowy w trasie, aby auto na długi czas trafiło do warsztatu samochodowego. Przegląd pojazdu, ocena usterek i ich usunięcie może zająć dłuższy czas, a poszkodowany zostaje wtedy bez środka lokomocji. Co zrobić, gdy samochód potrzebny jest nam do codziennych dojazdów do pracy, zawożenia i odbierania dzieci z przedszkola i innych obowiązków? Rozwiązaniem jest wynajem auta z OC sprawny. Co warto wiedzieć na ten temat?

Wynajem auta z OC sprawcy – kiedy możemy z niego skorzystać?

Sąd Najwyższy w 2011 roku uregulował sytuację wynajmu samochodów zastępczych na koszt polisy OC sprawcy wypadku. Gdy przedstawimy umowę z wypożyczalnią, Towarzystwo Ubezpieczeniowe ma obowiązek zwrócić nam koszty wynajmu  (nie ma możliwości, aby otrzymać gotówkę, a następnie przeznaczyć ją na inny cel niż samochód zastępczy). Zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi, wydatek ten musi być uzasadniony ekonomicznie. Co to oznacza w praktyce? Otóż ubezpieczyciel zwróci nam wyłącznie koszty wynajmu auta tej samej klasy co nasz uszkodzony samochód (gdy na co dzień jeździmy np. Oplem Corsą, nie wynajmiemy w to miejsce auta sportowego czy luksusowej limuzyny klasy Premium na koszt OC).

Warto również pamiętać, że stawki wypożyczalni nie mogą być zawyżone (muszą to być stawki rynkowe), aby uniknąć ewentualnych nadużyć. Zanim zdecydujemy się na wynajem auta, należy więc dokładnie sprawdzić oferty dostępne na rynku. Szybkim rozwiązaniem jest skorzystanie z wyszukiwarki wypożyczalni – np. serwisu https://www.taniwynajemaut.pl.

Kolejną ważną kwestią jest to, że z samochodu zastępczego na koszt OC sprawcy wypadku można korzystać wyłączenie do momentu, gdy uszkodzony pojazd pozostanie w naprawie. Gdy serwis samochodowy wyda zaświadczenie, że pojazd nadaje się do kasacji, ubezpieczyciel zwraca koszty korzystania z auta zastępczego do momentu zakupu nowego pojazdu. Warto jednak pamiętać, że Towarzystwa Ubezpieczeniowe skrupulatnie sprawdzają, czy poszkodowany nie przedłuża czasu poszukiwać nowego samochodu lub auto zbyt długo nie pozostaje w serwisie.

Wynajem auta z OC, a inne środki lokomocji

Auto zastępcze na koszt OC sprawcy wypadku przysługuje wyłącznie wtedy, gdy poszkodowany nie posiada drugiego samochodu, którym mógłby zastąpić uszkodzony pojazd. Chodzi tutaj o każdy samochód zarejestrowany na nazwisko poszkodowanego – niezależnie od marki, modelu czy klasy (auta zastępczego z OC nie otrzymamy więc, argumentując, że samochód miejski nie zastąpi nam np. przestronnego sedana). W ten sposób niestety nie wypożyczy auta właściciel firmy, który posiada większą flotę, gdy jeden z jej pojazdów zostanie uszkodzony.

Sąd Najwyższy uregulował jednak sytuację dotyczącą komunikacji publicznej. Firmy ubezpieczeniowe nie mogą odmówić pokrycia kosztów wynajmu auta zastępczego, ponieważ w okolicy zamieszkania poszkodowanego kursuje np. tramwaj, autobus miejski czy linia metra, które umożliwiłyby mu codzienne dojazdy do pracy.

Wynajem bezgotówkowy

Najwygodniejszym rozwiązaniem jest wynajem bezgotówkowy. Takie rozwiązanie proponuje coraz więcej wypożyczalni. Klient dobiera auto podobnej klasy, co uszkodzony samochód i podpisuje umowę z wypożyczalnią. Wypożyczalnia dopełnia zaś dalszych formalności (zgłoszenie szkody i rozliczenie z ubezpieczycielem).


Informacja
Aktualnie przeglądasz wersję elubin.pl dla telefonów komórkowych. Zapraszamy do odwiedzenia strony głownej portalu.

Copyright © 2006-2018 Portal Lubina. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.