Ponad 400 tys. wniosków w dwa dni
Data dodania: 02 lipca 2024
Ponad 400 tys. wniosków w dwa dni
Rodzice, jak co roku, najczęściej korzystają z własnego banku żeby wniosek wypełnić i wysłać. W minionej edycji programu do ZUS wpłynęło 3,3 mln wniosków w programie „Dobry start”.

 

Dofinansowanie przysługuje na każde uczące się w szkole dziecko w wieku od 7 do 20 lat, a jeśli ma orzeczoną niepełnosprawność – to do ukończenia 24 lat.  Czwarty rok z rzędu ZUS przyjmuje wnioski i wypłaca pieniądze w ramach programu „Dobry start”.

- Jeżeli weźmiemy pod uwagę, ze w poprzednim roku wpłynęło do nas w całym programie ponad 3 mln wniosków to liczba 429 tys. wniosków wysłanych przez rodziców w dwa dni jest imponująca – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Ilość wniosków, które wpłynęły do ZUS

  • 429 tys. w tym 257 tys. wniosków zostało wysłanych poprzez banki, 130 tys. przez PUE ZUS i 38 tys. przez aplikację mZUS.

 

Rzeczniczka przypomina, że 300 zł to są pieniądze, które rodzice mogą dostać raz w roku na zakup podręczników, zeszytów, czy przyborów szkolnych. Wyprawka szkolna przysługuje na dziecko w wieku od 7 do 20 lat, które się uczy. Dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością dostają 300 zł do 24 roku życia.

- Wypłata pieniędzy nie jest zależna od wysokości dochodu rodziny – wyjaśnia Kowalska-Matis. - Wsparcie finansowe nie przysługuje na dzieci uczące się w tzw. zerówkach oraz na studentów – dodaje Kowalska-Matis

.

Jednocześnie rzeczniczka wyjaśnia, że wiek 20 i 24 lata liczy się rocznikowo, co oznacza, że uczniowie ostatnich klas techników i liceów oraz uczniowie szkół policealnych także są uprawnieni do świadczenia, jeśli wiek graniczny, czyli 20. Albo 24. rok życia ukończyli przed rozpoczęciem roku szkolnego w tym roku kalendarzowym.

Wnioski o 300 zł dla ucznia można składać od 1 lipca do końca listopada wyłącznie drogą elektroniczną. Jeśli wniosek będzie prawidłowo wypełniony i złożony do końca sierpnia, to pieniądze zostaną wypłacone najpóźniej 30 września. Złożenie wniosku po 30 listopada będzie możliwe tylko w sytuacji, gdy dziecko powyżej 20. roku życia uzyska orzeczenie o niepełnosprawności po 30 listopada.

Samo złożenie wniosku jest bardzo proste. Trzeba jednak pamiętać, by bezbłędnie wpisać dane takie jak: prawidłowy numer PESEL dziecka, nazwę oraz adres szkoły czy aktualny numer konta.

Najprostszym i najszybszym sposobem złożenia wniosku o 300 plus jest aplikacja mZUS, którą można pobrać bezpłatnie ze sklepów Google Play oraz App Store. Aby aktywować aplikację mobilną ZUS, należy połączyć ją ze swoim profilem na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Rodzice, którzy nie posiadają konta na PUE ZUS wniosek o świadczenie 300 plus, mogą złożyć przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia.

W ramach poprzedniej edycji programu (2023) w całym kraju rodzice wysłali 3,3 mln wniosków o wyprawkę szkolną, na które ZUS wypłacił 1,4 mld zł.

 

Dolnośląscy rodzice wysłali 249 tys. wniosków, na które ZUS wypłacił im: 100,9 mln zł.

  • Pieniądze wypłacone przez Wrocławski oddział ZUS: 21,2 mln, w tym 8,6 mln w samym powiecie wrocławskim.
  • Pieniądze wypłacone przez Wałbrzyski oddział ZUS: 3 mln zł, w tym 1,7 mln zł w samym powiecie wałbrzyskim.
  • Pieniądze wypłacone przez Legnicki oddział ZUS: 3,4 mln zł, w tym 2 mln zł w samym powiecie legnickim.

Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS

Województwa Dolnośląskiego

 

Informacja
Aktualnie przegladasz wersje elubin.pl dla telefonow komorkowych. Zapraszamy do odwiedzenia strony glownej portalu.

Copyright © 2006-2023 Portal Lubina. Wszelkie Prawa Zastrzezone.