Policjanci przestrzegają seniorów przed oszustami.
Data dodania: 16 kwietnia 2024
Policjanci przestrzegają seniorów przed oszustami.

Oszuści wymyślają wciąż to nowe metody, by się wzbogacić. Niestety często tak się dzieje kosztem niewinnych, starszych osób. Nie bądźmy obojętni i wcześniej ostrzegajmy naszych krewnych przed osobami podszywającymi się pod członków rodziny, policjantów, czy przedstawicieli różnych instytucji. Nie pozwólmy, aby nasi najbliżsi stracili oszczędności swojego życia.

Lubińscy  funkcjonariusze przestrzegają przed oszustami wyłudzającymi od seniorów pieniądze metodą „na wnuczka” czy „na policjanta”. Sprawcy tego typu przestępstw są często zatrzymywani dzięki pomocy osób, które mają świadomość tego, że mogą zostać oszukane. Niestety wciąż do policjantów docierają informacje o kolejnych pokrzywdzonych. Kiedy starsza osoba odbiera telefon od rzekomego „policjanta” z prośbą o pomoc w zatrzymaniu oszustów, często przekazuje przestępcom oszczędności całego życia. Niejednokrotnie utracone kwoty sięgają kilkuset tysięcy złotych. Są to często ciężko zarobione oszczędności, których nie warto przekazywać oszustom, dlatego policjanci apelują o stosowanie się do zasady ograniczonego zaufanie do nieznajomych osób. Przy tego typu przestępstwach bardzo ważną rolę odgrywa profilaktyka, której głównym celem jest uświadomienie osób starszych przed grożącym im niebezpieczeństwem ze strony oszustów. Funkcjonariusze chcą tym przekazem zainteresować także młodsze osoby, które dzięki bezpośrednim kontaktom z rodzicami, dziadkami i innymi starszymi osobami w rodzinie, mogą przekazać im niezbędną wiedzę.

Co robić aby nie stać się ofiarą bezwzględnego oszustwa?

  • W sytuacjach wzbudzających podejrzenia, że ktoś chce nas oszukać, należy skontaktować się z Policją, dzwoniąc  na numer alarmowy 112 i przekazując jak najwięcej zapamiętanych szczegółów;
  • Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym;
  • Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz. Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych;
  • Nigdy nie ulegaj presji czasu, którą wywierają oszuści;
  • Pamiętaj Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem. Ponadto nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust;
  • Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku, nie zaciągaj żadnych pożyczek czy kredytów i nie przekazuj nikomu swoich danych osobowych, pin-ów, czy loginów i haseł.

st. asp. Anna Szajbler

KPP w Lubinie

Informacja
Aktualnie przegladasz wersje elubin.pl dla telefonow komorkowych. Zapraszamy do odwiedzenia strony glownej portalu.

Copyright © 2006-2023 Portal Lubina. Wszelkie Prawa Zastrzezone.