Dolnośląska KAS zatrzymała nielegalny transport odpadów z Niemiec
Data dodania: 12 kwietnia 2024
Dolnośląska KAS zatrzymała nielegalny transport odpadów z Niemiec
  • Dolnośląska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wraz z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska (WIOŚ) zatrzymała transport ponad 22 ton nielegalnych odpadów w postaci tworzyw sztucznych, elementów metalowych i gumowych.
  • Odbiorca towaru nie posiadał zezwolenia na przetworzenie odpadów lub utylizację.
  • WIOŚ uznał przewóz za nielegalny.

Kontrola na A4

Zgorzeleccy funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej zatrzymali transport z nielegalnymi odpadami na autostradzie A4 w Jędrzychowicach. Kierowca wiózł odpady z Niemiec.

Według załączonych dokumentów przedmiotem transportu miały być odpady urządzeń elektrycznych i elektronicznych.

W trakcie kontroli stwierdzono 22 tony różnego rodzaju mieszanin substancji i przedmiotów powstałych w wyniku mechanicznej obróbki (tworzywa sztuczne, elementy metalowe i gumowe oraz kawałki tekstyliów, tektury, płytek elektronicznych, rur i kabli).

Brak zezwolenia na przetwarzanie odpadów

Odbiorca nie posiadał zezwolenia na przetwarzanie i nie był w stanie dokonać odzysku tworzyw sztucznych w sposób zgodny z przepisami. Pojazd nie przekazywał danych geolokalizacyjnych, a naczepa, na której przewożone były śmieci nie miała aktualnych badań technicznych.

Przewóz wrażliwych towarów takich jak paliwo, alkohol, tytoń czy odpady podlega zgłoszeniu w Systemie Elektronicznego Nadzoru Transportu (SENT), a sam transport  podlega monitorowaniu poprzez zainstalowany w pojeździe system geolokalizacyjny.

Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska uznał przewóz za nielegalne przemieszczanie odpadów.

Kara administracyjna do 500 tys. zł

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z dolnośląskiej KAS zabezpieczyli naczepę wraz z towarem do postępowania karnego. Odbiorca odpadów zagrożony jest karą od 50 tys. zł do 500 tys. zł.

Informacja
Aktualnie przegladasz wersje elubin.pl dla telefonow komorkowych. Zapraszamy do odwiedzenia strony glownej portalu.

Copyright © 2006-2023 Portal Lubina. Wszelkie Prawa Zastrzezone.