Lubiński Las, Lubków, Lübenwalde – już nieważne! (Art. archiwalny)
Data dodania: 17 października 2021
Lubiński Las, Lubków, Lübenwalde – już nieważne! (Art. archiwalny)

Już nieważne. Nieważne, ponieważ właśnie staliśmy się świadkami momentu w którym ta wieś, a ostatnio jedynie przysiółek przestała definitywnie istnieć.

Warto odnotować ten fakt, tak jak fakt likwidacji po II Wojnie Światowej nieodległej wsi Gilów, a także Barszowa, Pielgrzymowa, Kalinówki, czy Rynarciczek.

Okazuje się zatem, że nie tylko w Sudetach, na trudnym górzystym terenie giną wsie, dzieje się to także na terenie Ziemi Lubińskiej. W tym przypadku czynnikiem kluczowym jest coś zgoła odwrotnego, a mianowicie uprzemysłowienie regionu i jego rozwój.

Wieś Lübenwalde, ostatnio zwana Lubkowem powstała w związku z edyktem Fryderyka II Wielkiego Hohenzollerna, króla Prus z roku 1773. Jej początki datuje się na 1776, a więc przetrwała bez mała dwa i pół wieku.

Była to typowa leśna „wieś fryderycjańska” czyli założona jako wieś zależna w tym przypadku od Szklar Górnych na potrzeby prac leśnych, takich jak karczowanie lasów i obróbka drewna. Wieś liczyła w kluczowym momencie około 16 gospodarstw, co można zobaczyć na posiadanej przeze mnie mapie z roku 1913.

Oprócz leśnych gospodarstw istniała również we wsi gospoda, związana z ruchem pocztowym na linii Wrocław – Berlin, gdzie, jak podaje literatura (kronika Konrada Klose, str. 206), po 8 kilometrach z lubińskiej Posthalteri można było się na chwilę zatrzymać, pożywić i odpocząć.

Ciekawostką, jest, że nowo powstałą wieś osobiście 2 września 1776 roku wizytował król i był dość zadowolony z postępu prac. Kronika K.Klose podaje także datę 24.09.1776 kiedy to oficjalnie nadano miejscowości nazwę Lübenwalde, czyli właśnie Lubiński Las.

Po wojnie, po roku 1945 osada w większości zniszczona, już nigdy nie odzyskała dawnej świetności, stała się już formalnie przysiółkiem Szklar Górnych, administracyjnie nazwana Lubkowem. Nieodbudowywane gospodarstwa z biegiem lat rozebrano, do naszych czasów przetrwało tylko jedno, nadal można je dostrzec na mapach satelitarnych.

Listopad roku 2015 i rozbudowa drogi S3 zakończyła 239 letnią historię wsi. Warto o tym pamiętać.

19 listopada 2015
http://lubin-nasza-przyszloscia.pl


Autor: Marcin Owczarek

lat 44, Wykształcenie wyższe, mgr dziennikarstwa i komunikacji społecznej, manager, przedsiębiorca, Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Lubińskiej, Kustosz Muzeum im. Jana Wyżykowskiego, regionalista, autor książek i dziesiątków artykułów o historii Lubina i okolic, biegacz – amator, maratończyk (Biegająca Kasta Miedziowego Miasta).

 


 

Informacja
Aktualnie przegladasz wersje elubin.pl dla telefonow komorkowych. Zapraszamy do odwiedzenia strony glownej portalu.

Copyright © 2006-2023 Portal Lubina. Wszelkie Prawa Zastrzezone.