Jak stworzyć portfolio?
Data dodania: 22 lipca 2021
Jak stworzyć portfolio?

Jednym z kluczowych dokumentów w trakcie rekrutacji bez wątpienia jest CV. Jednak przyszły pracodawca może zażądać od kandydata również przedstawienia swojego portfolio. Nic dziwnego, bowiem chce on poznać dotychczasowe dorobek aplikującego, jednocześnie weryfikując jego możliwości.

 

Obowiązkowe portfolio w ogłoszeniu o pracę

 Zadaniem pracodawcy jest odpowiedni dobór pracowników dla swojej firmy. Oznacza to, iż to właśnie przed nim stoi decyzja, czy dana osoba sprawdzi się na oferowanym stanowisku oraz czy sobie na nim poradzi. Nie jest więc niczym nadzwyczajnym, gdyż jednym z warunków rekrutacji jest okazanie  portfolio. Oczywiście nie każdy zawód tego wymaga, jednak zbagatelizowanie tej kwestii z pewnością będzie jednoznaczne z odrzuceniem kandydatury przez rekrutera.

Czym jest portfolio?

Portfolio to nic innego jak zbiór prac wykonanych przez aplikującego. Może być on stworzony zarówno w formie fizycznej, jak i cyfrowej. Jednymi z najczęstszych zawodów, w których obowiązkowe jest okazanie dotychczasowego dorobku, są oczywiście te w jakikolwiek sposób związane ze sztuką – czyli grafika, malarstwo lub architektura.

I choć w mniemaniu wielu osób portfolio to po prostu „teczka z pracami” obecnie preferuje się raczej jej wirtualną wersję. Tak stworzony zbiór może stanowić wizytówkę zarówno copywritera, jak i fotografa, projektanta czy programisty. Warto podkreślić, że bardzo często stanowi ono furtkę do otrzymania zatrudnienia w danym zawodzie bez doświadczenia – czyli stanowi to swego rodzaju sprawdzian umiejętności.

Tworzenie portfolio – jak to zrobić?

Najistotniejsza jest oczywiście forma portfolio. Warto się zastanowić, czy należy wykonać je cyfrowo (w postaci załącznika cyfrowego lub strony internetowej) czy fizycznie (teczka, zeszyt, książka). Niektóre oferty pracy już na samym wstępie zaznaczają, jaką wymagają. Kluczowym elementem każdego portfolio są oczywiście znajdujące się w nim prace. Warto jednak wybrać wyłącznie te, z których aplikujący jest najbardziej zadowolony, lub które w jakiś sposób zostały wcześniej wyróżnione, lub zaakceptowane (np. przez innych pracodawców). Jeżeli portfolio przyjmuje postać strony internetowej, istotna jest jego bieżąca aktualizacja. Przy pracach powinien znaleźć się także opis osoby, która je wykonała. Pozwoli to na lepszą ich identyfikacje, jak również umożliwi pracodawcy lepsze poznanie kandydata. Nie wolno również zapominać o podaniu danych kontaktowych. 

 

Informacja
Aktualnie przegladasz wersje elubin.pl dla telefonow komorkowych. Zapraszamy do odwiedzenia strony glownej portalu.

Copyright © 2006-2018 Portal Lubina. Wszelkie Prawa Zastrzeďż˝one.