Jakie obowiązki ma przedsiębiorca pod kątem BHP w swojej firmie?
Data dodania: 01 grudnia 2020
Jakie obowiązki ma przedsiębiorca pod kątem BHP w swojej firmie?

Prowadzisz firmę i chciałbyś zapewnić bezpieczne warunki pracy swoim pracownikom? Nie wiesz do końca, jakie masz obowiązki i jaką dokumentację powinieneś prowadzić? Podpowiadamy.

  1. Jak prowadzić dokumentację BHP w firmie?
  2. W jaki sposób i jak często organizować szkolenia BHP pracowników?
  3. Skąd czerpać wiedzę w zakresie BHP?

Każdy przedsiębiorca z reguły stara się ograniczyć papierologię do niezbędnego minimum. Zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy pracownikom wymaga jednak prowadzenia rzetelnej dokumentacji. Potrzebne są też regularne szkolenia BHP dla pracowników, a nieraz też konsultacje i doradztwo BHP specjalistów z zewnątrz. Dlaczego? Po to aby uniknąć wypadków przy pracy, a także po to, aby nie obawiać się kontroli Inspekcji Pracy.

Jak prowadzić dokumentację BHP w firmie?

Przed zarejestrowaniem nowego pracownika należy skierować go na wstępne badania lekarskie z oznaczeniem konkretnego stanowiska pracy i ewentualnie szkodliwych warunków pracy. Jeśli pracownik przyniesie zaświadczenie o dobrym stanie zdrowia, wówczas należy go przeszkolić pod kątem BHP w zakładzie pracy. Instruktaż ogólny i stanowiskowy przeprowadza przełożony, który sam został przeszkolony w zakresie BHP dla osób zarządzających kadrą. Po szkoleniu nowych pracowników sporządza się zaświadczenie o  odbytym szkoleniu wstępnym BHP. Zaświadczenie to jest ważne przez 1 rok. Potem należy zorganizować szkolenia okresowe BHP dla pracowników, które powinny być przeprowadzone przez wykwalifikowanego specjalistę z zakresu BHP. Powinien on sporządzić zaświadczenie o odbytym szkoleniu okresowym dla każdego pracownika oddzielnie. Administracja firmy przechowuje w aktach osobowych pracowników ich zaświadczenia lekarskie, zaświadczenia o szkoleniu wstępnym oraz zaświadczenia o szkoleniach okresowych BHP.

Przepisy prawne wymagają także prowadzenia w firmach takich dokumentów jak: ocena ryzyka zawodowego oraz karta ryzyka zawodowego dla poszczególnych stanowisk pracy w zakładzie. Ocena ryzyka to dokument zawierający rzetelna analizę czynników, które na danym stanowisku pracy mogą stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa i zdrowia pracownika. Powinni się z nimi zapoznać wszyscy zatrudnieni na opisanym stanowisku pracy. Zapoznanie się z czynnikami zagrożenia pracownik poświadcza własnoręcznym podpisem w karcie ryzyka zawodowego. 

W jaki sposób i jak często organizować szkolenia BHP pracowników?

Do niedawna pracodawcy zlecali szkolenia okresowe zewnętrznym firmom specjalizującym się w zakresie BHP. Obecnie w dobie pandemii bezpieczną opcją są szkolenia BHP online. Wykłady szkoleniowe prowadzone są w formie e-learning BHP są równie ciekawe i wartościowe, jak tradycyjne szkolenie stacjonarne.
Szkolenia okresowe pracowników na stanowiskach robotniczych są ważne przez 3 lata, po czym trzeba je znów przeprowadzić. Szkolenia osób na stanowiskach administracyjnych oraz kadry zarządzającej, przeprowadza się co 5 lat.

Skąd czerpać wiedzę w zakresie BHP?

Często zmieniające się przepisy prawne, w tym także te dotyczące BHP, to zmora wszystkich przedsiębiorców. Na szczęście jest wiele rzetelnych firm specjalistycznych, które udzielają konsultacji BHP. Na niektórych stronach dostępne są także wzory dokumentów BHP, które można za darmo pobrać, a następnie wypełnić i wydrukować.

Pamiętajmy, że kompletna dokumentacja chroni pracodawcę przed konsekwencjami kontroli Inspekcji Pracy oraz grzywną w razie nieszczęśliwego wypadku na terenie zakładu. Okresowe szkolenia, rzetelnie przeprowadzone, pomagają pracownikom zapobiec wypadkom przy pracy i ochronić swoje zdrowie i życie.

Informacja
Aktualnie przegladasz wersje elubin.pl dla telefonow komorkowych. Zapraszamy do odwiedzenia strony glownej portalu.

Copyright © 2006-2023 Portal Lubina. Wszelkie Prawa Zastrzezone.