Jakimi roślinami obsadzić nowoczesny podjazd do domu
Data dodania: 16 września 2019
Jakimi roślinami obsadzić nowoczesny podjazd do domu

Podjazd przed domem ma być nie tylko funkcjonalny, ale też pasować do całej bryły budynku. Niekorzystnie jest jeśli się za bardzo wyróżnia, albo na odwrót ginie w gąszczu roślin. To ma być nasza jakby karta wizytowa przy witaniu gości w domu. Dlatego powinien być ładny, ale oszczędny jeśli chodzi o ilość elementów.

Czy kolor ma znaczenie?

 Kolor to bardzo ważna kwestia w przypadku projektowania podjazdu. Dobierając odpowiednio barwy takich elementów jak kostka czy nawet odcień roślin jakie posadzimy wzdłuż podjazdu ma wpływ na całość łącznie z ogrodem, który znajduje się z frontu i budynkiem.

Jak dobrać materiał na podjazd

Bardzo ogromne znaczenie w przypadku podjazdu ma zarówno materiał jak i kolor podłoża – oba musza być dopasowane do wielkości wyłożonego miejsca oraz domu. Jaśniejsze wyraźnie skraca drogę i sprawia że nasz wzrok za nim podąża. Natomiast ciemne wywołuje wrażenie większej odległości, dlatego wydaje się on dłuższy, bardziej oddalony. Dodatek barw o ciepłej tonacji przybliża do nas perspektywę i poszerza, dla wąskich podjazdów takie kolory są wręcz dedykowane.

Wybór roślin do obsadzenia podjazdu

Przyjrzyjmy się bliżej szacie roślinnej jaką będziemy ozdabiać podjazd. Czy w ogóle potrzebujemy roślin wokół podjazdu? Z powodzeniem mogą to być przecież kamienie czy powierzchnia wyłożona kostką. Jednakże nasz klimat jest bardzo sprzyjający bujnej roślinności, co można efektownie wykorzystać do aranżacji frontu posesji.

Iglaste

Większość roślin iglastych ma tą zaletę, że jest pięknie zielona także zimą. Można je posadzić wzdłuż podjazdu w szpalerze albo tworząc geometryczny wzór z różnych gatunków. Ciekawie wygląda połączenie roślin o niebieskich igłach z ciemną zielenią czy takich o formie kolumnowej z płożącymi.

Kolumnowe drzewa iglaste

Wyróżniające się formy kolumnowe posiadają takie gatunki jak cisy, odmiana Wojtek czy Fastigiata Aurea. Bardzo dekoracyjne formy, pożądane wśród soliterów mają cyprysy, na przykład nutkajski Pendula o zwisających pędach czy kolumnowy Lawsona. Ostatnie z nich wymagają miejsca osłoniętego przed zimnymi wiatrami, zwłaszcza zimowymi. W innym wypadku należy je zabezpieczyć przed zimą, a zwłaszcza obficie podlać, gdyż roślinom zimozielonym zagraża susza fizjologiczna.

Cyprysy do kupienia na https://www.podkarpackiesady.pl/39-cyprysy.

Iglaki płożące

Wśród roślin iglastych znajdziemy też sporo odmian o pędach rosnących poziomo. Wykorzystuje się je do zakrycia mało atrakcyjnego podłoża między piennymi roślinami. Wyglądają rewelacyjnie w kompozycji z dużymi kamieniami oraz korą. Warto ściółkować wszystkie rośliny – zmniejsza to wyrastanie chwastów, a przy okazji ogranicza parowanie wody z gleby. Docenią to zwłaszcza rośliny iglaste. Płożące odmiany iglaków to chociażby Jałowiec Golden Carpet czy Wiltoni dość szeroko rozrasta się, a także cyprysik groszkowy Nana.

Czy w przypadku nowoczesnego ogrodu należy rezygnować z kwiatów?

 Nowoczesny ogród to nie tylko same iglaki i trawnik przecięty tu i tam kamieniami. Z powodzeniem można znaleźć kilka rewelacyjnie wyglądających kwitnących roślin do ogrodu utrzymanego w stylu formalnym. Sprawdza się bardzo dobrze praktycznie każda odmiana magnolii, jednak kwiaty pojawiają się na nich wiosną, czasem również latem około sierpnia.

Natomiast jeśli chcemy mieć latem kolorowy akcent w ogrodzie to polecam hortensję ogrodową – ta roślina najlepiej rośnie i kwitnie w półcieniu. Za to w słońcu niezawodnie będzie rósł hibiskus czyli ketmia syryjska albo hibiskus błotny. Te rośliny mimo, że należą do tego samego gatunku mają całkiem inne preferencje. Hibiskus błotny najlepiej rośnie na glebie wilgotnej i w słonecznym miejscu. Jeśli mamy przydomową oczyszczalnię ścieków to miejsce drenażu będzie dla niego idealne.

Ketmię syryjską kupisz na https://www.podkarpackiesady.pl/pl/p/Hibiskus-FIOLETOWY-Ketmia-syryjska/207.

Pielęgnacja ogrodu, ile powinna nam zajmować

Można mieć ogród o wielkości dwudziestu arów i spędzać w nim ogromną ilość czasu pielęgnując rośliny. Dla porównania można urządzić przestrzeń większą nawet drugie tyle i spędzać o wiele mniej czasu pracując w nim, a uzyskać równie dobry efekt. Duży wpływ na to ma dostosowanie gatunków posadzonych roślin do siedliska.

Warunkiem powodzenia uprawy jest dopasowanie rośliny do danego miejsca w ogrodzie. Wtedy nie będą nam spędzać snu z powiek opadające liście czy brązowe plamy na owocach. Najistotniejszy jest dobór roślin do posadzenia przed domem, ich pielęgnacja nie może nam zajmować zbyt dużo wolnych chwil. Niech to będzie powiedzmy 10 – 30% czasu jaki spędzamy na pracy z roślinami.

Wybór roślin do obsadzenia nowoczesnego podjazdu jest często warunkowany tym ile mamy na nim słońca. Takie parametry jak wilgotność czy ziemię można zmieniać dowolnie. Podjazd warto ożywić roślinami zimozielonymi, które będą atrakcyjnie wyglądać także zimą. Posadzona jodła czy świerk przed domem może pełnić rolę choinki świątecznej. Warto zwrócić też uwagę na to ile czasu będziemy musieli poświęcić na pielęgnację tego miejsca. Im mniej chwil będziemy tam spędzać obcinając i przesadzając tym lepiej.

 

Źródła:

 

 

Informacja
Aktualnie przegladasz wersje elubin.pl dla telefonow komorkowych. Zapraszamy do odwiedzenia strony glownej portalu.

Copyright © 2006-2023 Portal Lubina. Wszelkie Prawa Zastrzezone.