Urlop macierzyński
Data dodania: 22 lipca 2019
Urlop macierzyński

Kariera trwa w najlepsze, wszystko idzie zgodnie z planem, sukces zawodowy to nasze drugie imię. Ale niektórym to nie wystarcza i postanawiają założyć rodzinę. W końcu się udaje i na świat przychodzi pociecha. Ale co z pracą? Pojawia się wiele pytań np. o urlop macierzyński. Zanim coś postanowimy, warto wiedzieć wszystko na jego temat. Najważniejsze jest to, że matka nie może zrezygnować z takiej formy wolnego i przy okazji jest chroniona przed zwolnieniem.

Ile może trwać urlop macierzyński

Pracownica, która została mamą, ma prawo do wolnego, które przeznaczy na opiekę nad dzieckiem .To, ile może potrwać taki urlop, zależy od liczby dzieci urodzonych w trakcie jednego porodu. Na jedno przypada 20 tygodni, 31 na dwójkę, 33 na trójkę, 35 na czwórkę, 37 na pięcioro i więcej. O skróceniu decyduje śmierć dziecka.

Dokumenty

Formalności też trzeba odpowiednio dopełnić i przygotować wymagane dokumenty. Jeśli chcemy mieć już wolne przed porodem, potrzebne jest zaświadczenie lekarskie z datą rozwiązania i skierowane do ZUS-u. Jeśli będziemy pobierać świadczenia już po porodzie, to wymagany jest skrócony akt urodzenia dziecka lub kopia oraz wniosek o wypłatę zasiłku za dany okres, jak potwierdza pracuj.pl.

Ile pieniędzy można dostać?

Przez ten cały czas matka podlega ubezpieczeniu chorobowemu, a także ma prawo postarać się o zasiłek macierzyński. Wysokość świadczenia w pierwszych 20 tygodniach to 100% całej podstawy naszej pensji w pracy, którą otrzymywałyśmy rok przed narodzinami syna czy córki. Z kolei podczas urlopu rodzicielskiego będziemy pobierać 60%. Jeśli pracownica w ciągu 21 tygodni po porodzie złoży podanie o urlop rodzicielski, zaraz po macierzyńskim będzie otrzymywać 80%.

Kalkulator

Aby nasza wiedza była duża i poparta twardymi faktami oraz danymi – można skorzystać z kalkulatora urlopu rodzicielskiego. Wymiar takiego „wypoczynku” jest zależny od liczby dzieci, które przyszły na świat w ramach jednego porodu. Oboje rodzice mają prawo do 32 wolnych tygodni, gdy urodzi się jedna pociecha i 34 w przypadku dwójki lub większej liczby. Przez cały ten czas przysługuje nam zasiłek, ale jego wysokość zależy od tego, kiedy zdecydowaliśmy się na urlop rodzicielski. Rodzice mogą jednocześnie korzystać z takiej formy wolnego, ale każdemu przysługuje po 16-17 tygodni. Najważniejsze, aby jego łączna długość nie przekroczyła 32-34 tygodni. Można go rozdzielać lub od razu wykorzystać w całości. Jednak trzeba pamiętać, żeby zakończyć urlop przed szóstymi urodzinami dziecka.

Informacja
Aktualnie przegladasz wersje elubin.pl dla telefonow komorkowych. Zapraszamy do odwiedzenia strony glownej portalu.

Copyright © 2006-2023 Portal Lubina. Wszelkie Prawa Zastrzezone.