Predyspozycje do pracy w opiece osób starszych – co trzeba umieć i jakie posiadać cechy
Data dodania: 18 lipca 2019
Predyspozycje do pracy w opiece osób starszych – co trzeba umieć i jakie posiadać cechy

Każdego roku tysiące Polek i Polaków wyjeżdża do Niemiec, a także innych krajów zachodnich w celach zarobkowych. Kuszące są dla nich wyższe zarobki oraz lepsze warunki pracy. Część emigrantów wyjeżdża do pracy sezonowej, inni osiadają za granicą na dłużej. Wśród zadań, do których Niemcy najczęściej poszukują Polaków, jest opieka osób starszych. Sprawowanie pieczy nad seniorem to zadanie niełatwe, jednak właściwe umiejętności oraz cechy charakteru pozwalają czerpać z tego zajęcia wiele satysfakcji.

Wymagania wobec opiekunów osób starszych

Od razu należy zaznaczyć, że nie zawsze oczekiwania wobec kompetencji i umiejętności opiekunów są identyczne. Wszystko zależy od wieku seniora czy zakresu obowiązków w każdym konkretnym przypadku. Nie ma jednak wątpliwości, że znajomość języka niemieckiego w stopniu co najmniej podstawowym to konieczność, aby móc poprawnie sprawować opiekę nad seniorem. Obecnie, wymaga się zwykle znajomości języka na poziomie podstawowym, który umożliwia kontakt z seniorem, jak i załatwianie w jego imieniu wszelkich spraw. Zaawansowane umiejętności językowe nie są wymagane, jednak z pewnością będą dodatkowym atutem podczas rekrutacji do pracy.

Agencje organizujące pracę w opiece osób starszych w Niemczech najchętniej rekrutują osoby z podstawową wiedzą medyczną. Duże grono kandydatów do wyjazdu stanowią pielęgniarki lub emerytowane pielęgniarki, które posiadają umiejętności opiekuńcze, jak i podstawową wiedzę medyczną. Doświadczenie w pracy z seniorami w Polsce - np. w domu spokojnej starości - również zwiększa szansę otrzymania zatrudnienia.

Opieka osób starszych to praca, która wymaga realizacji wielu różnorodnych zadań. Z jednej strony opiekun pomaga w codziennych czynnościach oraz wykonuje podstawowe prace porządkowe w mieszkaniu, z drugiej często wymaga się od niego robienia zakupów czy też załatwiania spraw urzędowych w imieniu seniora. Tym samym niezwykle przydatne, a często wręcz wymagane przez agencję pracy, jest posiadanie prawa jazdy.

Opieka osób starszych - charakter opiekuna

Kwestią kluczową, zdaniem wielu ważniejszą od praktycznych umiejętności, jest predyspozycja charakterologiczna kandydata do pracy w opiece osób starszych. Pożądane cechy, które najczęściej wymieniają doświadczeni rekruterzy z firm oferujących pracę dla opiekunów, to przede wszystkim:

  • cierpliwość
  • opiekuńczość
  • empatia

Utrata samodzielności, wynikająca głównie z coraz większych problemów zdrowotnych, często powoduje u seniorów frustrację. Zdarza się, że odmawiają pomocy opiekuna, a nawet prowokują awantury. Dlatego też opieka osób starszych wymaga od opiekuna empatii wobec seniora. Powinien on rozumieć źródła zachowania podopiecznego. Czasami jednak empatia nie wystarcza, jeżeli danemu człowiekowi brakuje cierpliwości. Jest to cecha, bez której nie sposób znieść opisanego powyżej zachowania podopiecznego, a także trudno wykonywać nieustannie te same czynności. Nie sposób również spodziewać się profesjonalnej opieki seniorów od osób pozbawionych cechy opiekuńczości i wewnętrznej potrzeby niesienia pomocy. Opieka osób starczych to często praca mozolna i monotonna, jednak niezwykle satysfakcjonująca dla każdego, kto czerpie radość z poprawy warunków życia osób potrzebujących, jakimi niewątpliwie są seniorzy.

Partnerem artykułu jest serwis Opiekunki24.pl – platforma z ogłoszeniami pracy dla opiekunek osób starszych.

Informacja
Aktualnie przegladasz wersje elubin.pl dla telefonow komorkowych. Zapraszamy do odwiedzenia strony glownej portalu.

Copyright © 2006-2023 Portal Lubina. Wszelkie Prawa Zastrzezone.