Tydzień Bibliotek w Gminie Lubin
Data dodania: 23 maja 2019
Tydzień Bibliotek w Gminie Lubin

Tydzień Bibliotek to ogólnopolska akcja promowania czytelnictwa, bibliotek i bibliotekarzy, organizowana od 2004 roku przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Tegoroczna akcja rozpoczęła się 8 maja w Dniu Bibliotekarza i trwała do 15 maja, hasłem przewodnim Tygodnia Bibliotek była #biblioteka.

Za tym hasłem kryją się ludzie, zbiory, spotkania, wydarzenia, imprezy, konkursy. Współczesna biblioteka jest mocno zakorzeniona w historii, a jednocześnie śmiało spogląda w przyszłość. Marka biblioteka jest utrwalona w świadomości społecznej, ale nieustannie poszukuje nowych użytkowników i przyciąga ich innowacyjnymi usługami. Promowanie biblioteki opatrzone znakiem # ułatwia potencjalnym użytkownikom dotarcie do jej usług i zasobów, świadczy o tym, że biblioteka jest nowoczesna i korzysta z nowych technologii. Hasztag porządkuje i wyróżnia, a przede wszystkim podkreśla szczególne znaczenie biblioteki w systemach informacyjnych.

Gminna Biblioteka Publiczna w Raszówce dbając o zainteresowania, kreatywność i uczestnictwo w kulturze, zorganizowała trzydniowy cykl warsztatów dla uczniów szkół podstawowych. Obejmowały one tematy związane z literaturą, ilustracją, komiksem, sztuką wizualną i kinem oraz filmem animowanym. Poprowadził je Szymon Teluk – malarz, rysownik, ilustrator, a także autor komiksów. Jego ilustracje powstają w wyniku współpracy z pisarzami, muzykami, na potrzeby reklam i stron internetowych.

 

                                                                                                                               Siedlce
Warsztaty w Siedlcach rozpoczęły cykl spotkań z rysownikiem Szymonem Telukiem. Artysta zaczął od narysowania karykatury jednej z uczennic. W ciągu kilku minut powstała wspaniała karykatura, która wzbudziła zachwyt i uśmiech wśród dzieci. Dowiedziały się, czym jest karykatura: „nie tworzy się jej w celu ośmieszenia bohatera dzieła – wręcz przeciwnie, aby podkreślić jego charakterystyczne cechy”. Zanim uczniowie wzięli udział w zajęciach praktycznych, otrzymały najważniejsze wskazówki, od czego zacząć tworzenie karykatury, poparte przykładami. Rysownik uważa, że każdy jest w stanie nauczyć się rysować i przekazał tę myśl dzieciom. W szkole w Siedlcach pozostała wspaniała galeria prac wykonanych podczas warsztatów zarówno przez prowadzącego jak i dzieci biorące w nich udział.

 

Szklary Górne

W Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Szklarach Górnych w zajęciach wzięli udział uczniowie V i VI klas.  Celem warsztatów pod nazwą „Bestariusz – smoki, potwory i duchy” było przybliżenie podstaw rysunku oraz nauka kreowania własnych, fikcyjnych bohaterów. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzieli się jak wymyślać i rysować dziwne stwory. Temat fascynujący ludzi od wieków również dla młodzieży stał się inspirujący. Po wykładzie połączonym z pokazem technik rysowania oraz wspólnym omawianiem pomysłów, przyszedł czas na sprawdzenie swoich umiejętności i wprowadzenie w czyn zdobytej wiedzy. Pod przewodnictwem mistrza powstały ciekawe prace, które na koniec spotkania zostały wystawione do wspólnego oglądania. Opiekę nad wydarzeniem sprawowała biblioteka w Oborze.

Informacja
Aktualnie przegladasz wersje elubin.pl dla telefonow komorkowych. Zapraszamy do odwiedzenia strony glownej portalu.

Copyright © 2006-2023 Portal Lubina. Wszelkie Prawa Zastrzezone.