Jak powinno wyglądać żywienie osób cierpiących na niewydolność nerek
Data dodania: 19 września 2018
Jak powinno wyglądać żywienie osób cierpiących na niewydolność nerek

Mało kto potrafi wskazać, gdzie dokładnie znajdują się nerki. Jednak te małe i niepozorne organy pełnią w organizmie jedną z najważniejszych funkcji. Niewydolność nerek jest groźną chorobą w skrajnych przypadkach mogącą doprowadzić do śmierci. Sprawdź, jak wspomóc leczenie odpowiednią dietą.

Pierwsze objawy chorób nerek

Są choroby, które objawiają się bólem lub wysoką gorączką. Niewydolność nerek do nich nie należy. Choroba rozwija się podstępnie, nie dając żadnych jednoznacznych objawów. Te, które się pojawiają, często mylone są z innymi dolegliwościami lub bagatelizowane jako mało istotne. Pierwszymi symptomami niewydolności nerek mogą być: wymioty, częste oddawanie moczu, pienisty mocz, bóle głowy i w żebrach, nadciśnienie, obrzęki na dłoniach i stopach, opuchnięte dolne powieki.

Leczenie niewydolności nerek

Niewydolność nerek może przybrać postać ostrą lub przewlekłą. W każdym przypadku wprowadza się leczenie farmakologiczne oraz odpowiednią dietę. W skrajnych przypadkach, kiedy nerki lub nerek nie uda się uratować, konieczne jest zastosowanie dializ a w następnej kolejności przeszczepu. Zanim jednak do tego dojdzie, chory musi szczególnie o siebie dbać.

Kuracja przy niewydolności nerek sprowadza się do hamowania skutków choroby i poszukiwania jej przyczyn. Wymaga też leczenia chorób współistniejących, często ujawniających się przy okazji zdiagnozowania niewydolności nerek. Do najczęstszych należą: białkomocz, nadciśnienie oraz cukrzyca.

Niewydolność nerek – dieta i zalecenia ogólne

Dieta przy niewydolności nerek w dużym stopniu zależy od stanu zdrowia pacjenta. Nie jest tak rygorystyczna, jak przy schorzeniach układu pokarmowego, niemniej jednak zawarte w niej zasady muszą być przestrzegane. Dietę dla pacjenta ustala się indywidualnie, gdyż często chorobie nerek towarzyszą inne, które także wymagają leczenia odpowiednią dietą. Przykładowo pacjent z niewydolnością nerek chorujący dodatkowo na cukrzycę będzie miał bardziej rygorystyczną dietę niż pacjent chory „tylko” na niewydolność nerek.

Mimo iż dietę każdorazowo powinien ustalić dietetyk, istnieją ogólne założenia dotyczące komponowania codziennego menu dla osób z niewydolnością nerek:

– ograniczenie ilości białka w diecie,

– wprowadzenie do diety dużej ilości węglowodanów złożonych,

– ograniczenie tłuszczu,

– ograniczenie soli, potasu i fosforu,

– ograniczenie alkoholu,

– przygotowywanie posiłków na bazie pieczenia, gotowania i duszenia, eliminacja produktów smażonych,

– ograniczenie słodyczy i dań typu fast food.


Przekonanie, że przy chorobach nerek trzeba dużo pić, jest słuszne tylko częściowo. Faktycznie lekarze zalecają przyjmowanie dużej ilości płynów w początkowym stadium choroby, ale zalecenie to nie dotyczy osób, u których pojawiły się obrzęki związane z zatrzymaniem wody w organizmie.


Komponowanie diety dla osób borykających się z niewydolnością nerek można sobie ułatwić, sięgając po odżywki medyczne stworzone właśnie dla nich (Zobacz: Żywienie medyczne sposobem na uzupełnienie diety w czasie choroby). Zawierają one małe ilości białek i tłuszczy oraz dużą ilość węglowodanów. Przyjmują postać płynnej diety, są łatwo przyswajalne. Zredukowano w nich zawartość sodu i potasu.

Niewydolność nerek – nadwaga i niedowaga

W początkowym stadium choroba nie ma wpływu na masę ciała, za to masa ciała może mieć wpływ na chorobę. Dlatego właśnie u pacjentów z nadwagą należy zastosować zdrową dietę odchudzającą, która zredukuje tkankę tłuszczową. Odwrotnie jest w końcowych stadiach choroby. Osoba cierpiąca na niewydolność nerek zaczyna znacząco tracić masę ciała, pojawia się niedowaga, która przekłada się bezpośrednio na większe zagrożenie śmiercią.

Informacja
Aktualnie przegladasz wersje elubin.pl dla telefonow komorkowych. Zapraszamy do odwiedzenia strony glownej portalu.

Copyright © 2006-2023 Portal Lubina. Wszelkie Prawa Zastrzezone.