Walka nauczycieli i uczniów o III LO w Lubinie trwa
Data dodania: 06 lipca 2018
Walka nauczycieli i uczniów o III LO w Lubinie trwa

Trwa drugi dzień okupacji Urzędu Miasta Lubina przez nauczycieli, uczniów i rodziców w obronie III Liceum Ogólnokształcącego, które miejscy urzędnicy chcą zlikwidować. Obrońcy szkoły mają duże wsparcie lokalnej społeczności.

Sytuacja wydaje się patowa, mimo bardzo ciekawej oferty edukacyjnej szkoły dla przyszłych uczniów -  klasa mundurowa, medialno-językowa, matematyczno-informatyczna i matematyczno-przyrodnicza - i możliwości utworzenia co najmniej 3 klas. Nie odpuszczają i jedni i drudzy, a prezydent i miejscy urzędnicy nie chcą dać szkole żadnej szansy.

Przypomnijmy wiec słowa nowo wybranego dyrektora 3 LO w Lubinie, które w tej całej sprawie są najważniejsze. – Tu nie chodzi o tabelki, o liczby. Tu chodzi o ludzi, o dzieci – grzmiał. – Ja mogę tych wszystkich ludzi tylko przeprosić, ale do zeszłego tygodnia wiedziałem jedno – że ta szkoła powstanie. Zakładaliśmy wszystko, ale nie to co nam zrobiliście – mówił do urzędników Artur Pastuch, kilka dni temu wybrany na dyrektora III LO.

Za mało chętnych do nauki w w III LO? Przy okazji więc urzędnicy zdecydowali o utworzeniu dwóch dodatkowych klas - po jednej w I LO i II LO. Zdaniem nauczycieli III LO to ruch, który miał na celu likwidację trzeciego ogólniaka.

Prezydent miasta nie odwiedził dzisiaj protestujących. Natomiast z Kancelarii Prezydenta Miasta Lubina została wysłana do lokalnych mediów informacja:

" w związku z nieprecyzyjnymi informacjami dot. rekrutacji uczniów, którzy jako szkołę pierwszego wyboru wybrali III Liceum Ogólnokształcące, i rzekomego problemu z zakwalifikowaniem ich do innych szkół, podsyłam Państwu link do BIP-u, pod którym znajdziecie symulację rozmieszczenia uczniów w szkołach, które sami wybrali jako placówki drugiego lub trzeciego wyboru.
 
Oficjalne listy zakwalifikowanych zostaną opublikowanego dopiero 13 lipca, jednak - z uwagi na nieprecyzyjne informacje przekazywane w mediach, skutkujące dezinformacją uczniów i rodziców - już dziś przekazujemy Państwu symulację, dzięki której po numerze swojego wniosku, który każdy uczeń powinien znać, będzie można sprawdzić, do której szkoły się wstępnie zakwalifikował."

- Może trochę matematyki, bo pewnie głównie na liczbach będzie się dzisiaj opierał p. Pudełko. We wszystkich lubińskich liceach jest taki sam próg kwalifikacyjny – 110 punktów rekrutacyjnych.Tylko dla klasy mundurowej proponowaliśmy 80 punktów i nikt z Urzędu Miasta do poniedziałku tego nie kwestionował. Nikt nam tu nie dawał żadnych „forów”, mimo że to nowa szkoła. Po podniesieniu progu w klasie mundurowej z 71 uczniów, które w pierwszej preferencji wybrało naszą szkołę, 56 osób spełniało te wymogi. Gdyby trzymać się oferty edukacyjnej jaką proponowały I LO i II LO nie dostałoby się do nich 39 (I LO) + 51 (II LO) = 90 uczniów. Większość z nich trafiłaby do nas! To głównie nas wskazywali w kolejnych preferencjach licząc się z tym, że nie wszyscy z nich dostaną się do I i II LO! Potrzeba nam 120 uczniów, żeby otworzyć wszystkie 4 oddziały. Do wczoraj byliśmy pewni, że tak właśnie się stanie! Liczby nie kłamią!

Nie dajmy sobie wmówić, że do naszej szkoły jest chętnych „tylko 50 osób”! Walczmy o próg do mundurówki! Jeśli go podwyższyli mogą też obniżyć! W technikach próg wynosi 60 punktów, w tej klasie może być 80!

I jeszcze jedna kwestia pamiętajmy, że w przyszłym roku do szkół ponadgimnazjalnych trafią dwa roczniki – klasy ósme i trzecie gimnazjum! Czy dwa licea lubińskie są w stanie przyjąć wszystkich chętnych uczniów? Czy chcemy przepełnionych szkół podczas gdy budynki po gimnazjach są wyprzedawane? To chyba właśnie z myślą o tych rocznikach Rada Miasta postanowiła przekształcić Gimnazjum nr 4 w III Liceum. Nadal jest na to szansa! Walczmy! Mamy świetną ofertę! - mówi nauczycielka Agnieszka Wichrowska.

Andrzej Pudełko przyznaje, że oferta szkoły była bardzo ciekawa. – Jednak uczniowie zdecydowali inaczej. Łącznie 411 uczniów jako pierwszy wybór wskazało I i II LO, w III LO chciało się uczyć zaledwie 76 uczniów – tłumaczy naczelnik. – Dostaliście państwo wstępną zgodę na cztery oddziały, czyli na 120 osób. Udało się państwu przekonać 76 osób, żeby wytypowało waszą szkołę. To o 44 osoby za mało – podkreśla.

Czytaj też: http://magazyn.elubin.pl/oszukani-i-zabrane-marzenia-szkola-walczy-o-przetrwanie/

http://magazyn.elubin.pl/lubin-od-wczoraj-nauczyciele-okupuja-urzad-miejski-walcza-o-swoja-szkole/

 
Informacja
Aktualnie przeglądasz wersję elubin.pl dla telefonów komórkowych. Zapraszamy do odwiedzenia strony głownej portalu.

Copyright © 2006-2018 Portal Lubina. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.