OSZUKANI I ZABRANE MARZENIA. SZKOŁA WALCZY O PRZETRWANIE
Data dodania: 05 lipca 2018
OSZUKANI I ZABRANE MARZENIA. SZKOŁA WALCZY O PRZETRWANIE

Akt 6
- Jak się czuje młody człowiek, któremu dorośli chcą zabrać marzenia?

- Uczyłem się w 4 Gimnazjum i chciałem iść do 3 LO. Podobał mi się program i forma tej szkoły, znałem już nauczycieli.Bardziej podobał mi się program niż I LO.A teraz może się okazać, że istnieje duże prawdopodobieństwo, ze 3 LO nie powstanie - mówi Patryk Łuczyszyn - Ja i moi koledzy cały czas jesteśmy postrzegani jako osoby młodsze dlatego nie możemy wypowiadać się na takie tematy. Ale to my będziemy chodzić do szkoły i to my powinniśmy się wypowiadać najwięcej, a nam  się zabiera głos. Chciałem iść do 3 LO bo szkoła jest bardzo otwarta, prospołeczna i nastawiona na ucznia a nie na nauczycieli.

Akt 1

Przed rokiem urzędnicy miejscy z prezydentem miasta Lubina podjęli decyzję o likwidacji 3 LO. Klasy licealne nie powstały. Zostały tylko gimnazjalne. 3 LO istniało na papierze.  Nie miało uczniów ani nauczycieli. Nie funkcjonowało. W tym roku szkolnym miało być inaczej. Jednak niesmak już pozostał.

Akt 2

W tym roku szkolnym miało być zupełnie inaczej. Urzędnicy pozwolili na nabór do klas licealnych, miały powstać klasy dwujęzyczne, mundurowe. Szkoła miała szerokie plany. Przecież to było najlepsze gimnazjum w mieście i takie tez miało być liceum - NAJLEPSZE.

- Do tej pory prowadziliśmy normalnie nabór, reklamowaliśmy się, mieliśmy 70 osób chętnych do naszej szkoły z pierwszej preferencji, a dzisiaj w trakcie wstępnej symulacji miało się okazać ile osób do naszej placówki się dostanie. Jednak wczoraj zmieniono próg do klasy mundurowej z 80 punktów do 100. Więc już było wiadomo, że część osób się nie dostanie. Oprócz tego dowiedzieliśmy się, że w pozostałych liceach tworzone są dodatkowe klasy, choć miało ich nie być. Robi się to tylko po to, żeby udowodnić, że do naszej szkoły jest za mało chętnych – mówi Agnieszka Wichrowska, nauczycielka matematyki w 3 LO.

Akt 3 

- Chcieliśmy stworzyć klasę mundurową, której  nie ma w mieście. Chcieliśmy być szkołą dwujęzyczną, poczyniliśmy starania w tym kierunku. A że w tym roku nie było 200 osób chętnych do tej szkoły z pierwszej preferencji tylko 70, to jak tłumaczyli nam rodzice – ich obawa, że skoro w tamtym roku szkołę zamknęli, to w tym może się to powtórzyć. W sąsiednich miejscowościach, Legnicy, Chojnowie,  jeśli w nowo powstającej szkole powstawał jeden lub dwa oddziały to uważano to za sukces. U nas z pierwszej preferencji było 70 osób, z drugiej i trzeciej już ponad 360 osób. Gdyby nie manipulacja dodatkowymi oddziałami w innych liceach utworzylibyśmy cztery oddziały w 3 LO – mówi Agnieszka Wichrowska.

Akt 4

- W tym roku jest 25 lecie szkoły i przez te 25 ciężko pracowaliśmy i stąd mamy takie sukcesy - mówią nauczyciele.

- Akcja rozwija się odnośnie tworzenia lub nietworzenia 3 Liceum. Na chwile obecną symulacji nie tworzymy 3 LO.Według nas jest za mało chętnych uczniów żeby utworzyć tam klasy. Zdecydowaliśmy o utworzeniu klas w I i II LO a nie w III.
Na samy początku były dwie pełne klasy, teraz już ich nie ma. Po utworzeniu oddziałów w I i II LO uczniowie przeszli dalej do tych liceów. - mówi marek Pudełko, Naczelnik Wydziału Oświaty w Lubinie.

- Został podniesiony próg rekrutacji. Pierwotnie mieliśmy próg 80, a od dzisiaj mamy próg 100. - mówią nauczyciele.

- Listy zakwalifikowanych są podawane do publicznej wiadomości do 13 lipca i wtedy zapadnie decyzja. Celowym działaniem urzędu jest utrzymanie jakości nauczania na odpowiednim poziomie. Poziom w 3 LO byłby w przypadku być może jednego oddziału. Tworzenie szkoły z jednym oddziałem nie jest oddziałem optymalnym i słusznym. Na razie szkoła funkcjonuje jako 3 Liceum z oddziałami gimnazjalnymi bo jeszcze rok będą oddziały gimnazjalne. Rada Miasta podejmie decyzję co do istnienia szkoły w przyszłym roku. - dodaje Pudełko.

Akt 5

- Dla naszego miasta 70 osób z pierwszego naboru to jest ciągle za mało. W drugiej, trzeciej preferencji naszą szkołę wybrało 360 osób. Podejrzewamy, że gdyby nie manipulacja dodatkowymi oddziałami w pozostałych liceach to mielibyśmy cztery oddziały tak jak to było. Może nie były by to osoby z czerwonym paskiem ale w kolejnych latach zainteresowanie naszymi klasami było by większe. 2 lipca dowiedzieliśmy się o zwiększeniu progu do 100. Miała być dyskusja z nami na ten temat, ale nie było. Prezydent nie spotkał się z nami, a naczelnik Pudełko spotkał się tylko z naszym dyrektorem ale nie mówił o progach. Wspominał natomiast, że jest już propozycja stworzenia dodatkowych oddziałów w innych liceach - mówi Agnieszka Wichrowska z 3 LO.

Akt 7

- Tu nie chodzi o tabelki, o liczby. Tu chodzi o ludzi, o dzieci - grzmiał. - Ja mogę tych wszystkich ludzi tylko przeprosić, ale do zeszłego tygodnia wiedziałem jedno - że ta szkoła powstanie. Zakładaliśmy wszystko, ale nie to co nam zrobiliście - mówił do urzędników Artur Pastuch, kilka dni temu wybrany na dyrektora III LO.

Obecnie nauczyciele okupują UM Lubina. Walczą o uczniów i szkołę. -  WALCZYMY NIEUSTANNIE!
Już dziś w nocy i pewnie jutro rano spotkamy się z redaktorami TVN. A w czwartek między 6.00 a 7.00 rano będzie u nas w Urzędzie Miasta Radio Wrocław, potem o 9.00 Polsat News.

 

Informacja
Aktualnie przeglądasz wersję elubin.pl dla telefonów komórkowych. Zapraszamy do odwiedzenia strony głownej portalu.

Copyright © 2006-2018 Portal Lubina. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.