Po Lubinie pełzają groźne żmije
Data dodania: 23 maja 2018
Po Lubinie pełzają groźne żmije

- Uwaga, dzisiaj widziano żmiję przy wjeździe do salonu Switoń - Paczkowski. W tym roku mamy plagę tych zwierzątek. Ugryzienie szczególnie niebezpieczna dla dzieci i osób starszych - informuje na Facebook Pani Ewa.

Charakterystyczny dla tego gada jest zygzak na grzbiecie. Jest ona zawsze ciemniejszy niż reszta ubarwienia, które występuje najczęściej w kolorze szarym, brązowym lub zielonym [rzadziej czerwone, pomarańczowe, niebieskoszare]. Niestety zygzak nie zawsze jest widoczny.

Żmija Zygzakowata jest jadowita Nie każde ukąszenie żmii jest równoznaczne z wstrzyknięciem przez nią jadu, jednak jeśli to nastąpi jest to bardzo niebezpieczne! Jad żmii może powodować martwicę tkanek, uszkadzać układ nerwowy, zmieniać rytm pracy serca i zmniejszać krzepliwość krwi.

Żmije nasze nigdy nie atakują aktywnie i mogą być niebezpieczne tylko w przypadku bezpośredniego zetknięcia (np. nastąpienie bosą nogą).

 

W przypadku ukąszenia przez żmiję KONIECZNA JEST NATYCHMIASTOWA POMOC MEDYCZNA!

Przede wszystkim nie wolno zbliżać się do niczego, co przypomina żmiję. Nawet jeśli znamy różnice pomiędzy padalcem, zaskrońcem a żmiją. Jeżeli już na swojej drodze któreś z tych zwierząt spotkamy, należy się odsunąć na bezpieczną odległość i pozwolić mu popełznąć w swoją stronę. Nie jest frazesem fakt, że  dzikie zwierzęta bardziej boją się ludzi niż na odwrót.

 

Jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku ukąszenia przez żmiję?

Należy uspokoić poszkodowanego i poprosić, by jak najmniej się poruszał. Ruch przyśpiesza bowiem rozprzestrzenianie się substancji toksycznej w organizmie. Jeśli ukąszona została ręka lub noga, należy ją unieruchomić. Z ręki trzeba natychmiast zdjąć zegarek i biżuterię. Ranę zabezpiecz jałowym opatrunkiem.

Rannego ułóż w takiej pozycji, by ukąszone miejsce znajdowało się niżej niż serce.

Nie wysysaj rany ani nie rozcinać jej nożem. Może to spowodować powstanie nowych uszkodzeń i sprawić dodatkowy ból poszkodowanemu. Nie wolno też stosować lodu ani opasek uciskowych.

Jeśli osoba ukąszona traci świadomość, trzeba uważnie ją obserwować i sprawdzać, czy ma zachowane krążenie i czy oddycha. Nieprzytomną należy ułożyć w pozycji bezpiecznej na boku.  Jeżeli zajdzie potrzeba, trzeba rozpocząć sztuczne oddychanie i masaż serca.

Po dotarciu do placówki medycznej należy poinformować personel, że doszło do ukąszenia przez żmiję - surowica przeciw jadowi musi być podana jak najszybciej.

 
Żmija zygzakowata

Fot nr 1: EB

Informacja
Aktualnie przegladasz wersje elubin.pl dla telefonow komorkowych. Zapraszamy do odwiedzenia strony glownej portalu.

Copyright © 2006-2023 Portal Lubina. Wszelkie Prawa Zastrzezone.