Aktualności
Rafał Pietrzak i Łukasz Moneta w Lubinie
Data dodania: 09 stycznia 2018
Rafał Pietrzak i Łukasz Moneta w Lubinie

25-letni lewy obrońca Wisły Kraków Rafał Pietrzak podpisał dziś kontrakt z Zagłębiem Lubin. Nowy nabytek Miedziowych trafił do Lubina na zasadzie półrocznego wypożyczenia z opcją pierwokupu i będzie grał z numerem 22 na koszulce. 23-letni pomocnik kolejnym nabytkiem KGHM Zagłębia Lubin. Łukasz Moneta do Lubina trafił na zasadzie rocznego wypożyczenia z Legii Warszawa z opcją pierwokupu. Zawodnik na boisku będzie występował z numerem 77 swój debiut będzie miał szansę zaliczyć właśnie w spotkaniu z Legią.

 

Lubin 08.01.2018
LOTTO Ekstraklasa pilka nozna Łukasz Moneta Zaglebie Lubin
LOTTO Ekstraklasa Polish football Łukasz Moneta hire in KGHM Zaglebie Lubin
NZ Rafal Pietrzak i Prezes Zaglebia Robert Sadowski ,
FOT. P.Dziurman / 400mm.pl

 

Łukasz Moneta. Urodził się w maju 1994 roku w Raciborzu. Pierwsze kroki stawiał w rodzinnym mieście, skąd w 2013 roku przeniósł się do rezerw Legii Warszawa. Swoim talentem zwrócił na siebie uwagę skautów stołecznego klubu i już niespełna rok później zadebiutował w pierwszym zespole Legii.

Na regularną grę nie mógł jednak liczyć, więc trafił na wypożyczenie do Suwałk. W Wigrach spędził niemal cały 2015 rok. Przez ten czas na pierwszoligowym froncie zanotował 5 goli i 10 asyst, będąc jednym z najlepszych zawodników swojej drużyny oraz wyróżniającym się piłkarzem całych rozgrywek.

Na początku 2016 roku Moneta trafił już do Ekstraklasy i przez 1,5 roku grał w Ruchu Chorzów. Imponował dynamiką na skrzydle i raz po raz nękał obrońców rywali atakami z lewej strony boiska. W barwach Niebieskich zagrał 46 meczów, z czego 17 w pełnym wymiarze czasowym. Strzelił tez kilka bramek, w tym jedną przeciwko Zagłębiu wiosną 2017 roku.

Latem był jednym z zawodników reprezentacji Polski U-21, która w roli gospodarza wystąpiła w Mistrzostwach Europy. Moneta zagrał we wszystkich trzech spotkaniach grupowych, a w pojedynku ze Szwecją wpisał się na listę strzelców. Niestety Polska nie zdołała awansować do kolejnej fazy rozgrywek.

Lewonożny piłkarz w Ruchu i na turnieju w Polsce grał jednak na tyle dobrze, że po raz kolejny upomniała się o niego Legia Warszawa. Na początku bieżącego sezonu wezwała go ponownie do Warszawy, Moneta zagrał nawet w pierwszych meczach eliminacji do Ligi Mistrzów, w których zanotował jedną asystę.

W tym sezonie rozegrał w pierwszym zespole Legii Warszawa 5 spotkań i zanotował jedną asystę. Od stycznia będzie swoją karierę kontynuował w Zagłębiu Lubin.

 

Lubin 08.01.2018
LOTTO Ekstraklasa pilka nozna Rafal Pietrzak wypozyczeni do KGHM Zaglebie Lubin
LOTTO Ekstraklasa Polish football Rafal Pietrzak hire in KGHM Zaglebie Lubin
NZ Rafal Pietrzak i Prezes Zaglebia Robert Sadowski ,
FOT. P.Dziurman / 400mm.pl

 

Rafał Pietrzak. Karierę rozpoczynał w rodzinnym Sosnowcu. W tamtejszym Zagłębiu grał do 2010 roku, później przeniósł się do pobliskiego Górnika Zabrze. To właśnie w barwach zabrzańskiego klubu zadebiutował w Ekstraklasie w 2010 roku, a więc w wieku 18 lat.

Z Zabrza przeniósł się najpierw do Piasta Gliwice, a później Kolejarza Stróże i w 2013 roku wylądował w GKS-ie Katowice. Tam spotkał się z Alanem Czerwińskim, więc swoim nowym-starym kolegą z drużyny. „Pakuj się, masz przyjść i tyle” – usłyszał od Alana, gdy ten dowiedział się o ewentualnym transferze.

Przez kilka lat więc na bokach obrony w Katowicach grali właśnie Alan Czerwiński oraz Rafał Pietrzak. Dziś ta dwójka zagra razem w barwach Zagłębia.

Pietrzak na pierwszoligowym froncie był jednym z najlepszych asystentów. Pod tym względem w niektórych sezonach notował nawet lepsze liczby niż jego kolega z drugiego skrzydła. Sezon 2014/2015 zakończył z 5, a rundę jesienną kolejnego sezonu – z aż 8 asystami.

Taka postawa zaowocowała transferem do Wisły Kraków na początku 2016 roku. Tam Pietrzak musiał rywalizować z dużo bardziej doświadczonym Maciejem Sadlokiem. Nie ułatwiła mu tego kontuzja ścięgna Achillesa, której nabawił się pod koniec 2016 roku.

Dziś jednak jest już w pełni zdrowy i gotowy do walki o miejsce na lewej stronie obrony w drużynie prowadzonej przez Mariusza Lewandowskiego.

Źródło: Zagłębie Lubin
Foto: Piotr Dziurman

Informacja
Aktualnie przeglądasz wersję elubin.pl dla telefonów komórkowych. Zapraszamy do odwiedzenia strony głownej portalu.

Copyright © 2006-2015 Portal Lubina. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.