Z jakich przywilejów mogą korzystać Honorowi Dawcy Krwi – sprawdź
Data dodania: 16 listopada 2017
Z jakich przywilejów mogą korzystać Honorowi Dawcy Krwi – sprawdź

Krwiodawstwo w Polsce jest oparte na zasadzie dobrowolnego i bezpłatnego oddawania krwi, gdyż taka forma stwarza bezpieczeństwo składników krwi dla pacjentów.

 Największym przywilejem każdego Krwiodawcy jest wdzięczność pacjentów, gdyż to Jego krew daje innym zdrowie i życie. Dodatkowym akcentem wyrazu podziękowania dla każdego Honorowego Dawcy Krwi są przywileje, z których Krwiodawca może korzystać. Sprawdźmy, na co może liczyć osoba oddająca krew?

Poniżej przytaczamy kilka przywilejów, a szczegółowo wszystkie uprawnienia są opisane na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu.

  1. Zacznijmy od przywileju, który szczególnie teraz na początku roku jest na czasie, czyli ulga podatkowa z tytułu darowizn przekazanych na cele krwiodawstwa – o tym warto pamiętać w okresie rozliczeń. Honorowy Dawca Krwi może wartość przekazanej w roku podatkowym darowizny na cele krwiodawstwa odliczyć: • od przychodu, podlegającego opodatkowaniu ryczałtem ewidencjonowanym, wykazywanego w zeznaniu PIT-28 (składanym do 31 stycznia roku następującego po roku podatkowym) lub • od dochodu, podlegającego opodatkowaniu na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej, wykazywanego w zeznaniu PIT-36 albo PIT-37 (składanym do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym).
  2. Kolejnym przywilejem jest zwolnienie z pracy w dniu, w którym oddaje się krew bez utraty wynagrodzenia i na czas okresowego badania lekarskiego dawców krwi na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
  3. Ekwiwalent kaloryczny po oddaniu krwi lub jej składników. We RCKiK we Wrocławiu Krwiodawca dostaje 8 czekolad, wafelek i soczek.
  4. Zwrot poniesionych kosztów dojazdu do najbliższego punktu poboru krwi. Warto tutaj wspomnieć o uprawnieniach do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską na terenie wielu miast na Dolnym Śląsku, np. we Wrocławiu wystarczy, że mężczyzna odda 18 a kobieta 15 litrów krwi lub odpowiednią objętość innych jej składników. Sprawdźcie na stronie RCKIK we Wrocławiu rckik.wroclaw.pl , ile litrów krwi lub jej składników trzeba oddać, aby bezpłatnie jeździć w Oławie, Jelczu-Laskowicach, Głogowie, Legnicy, Polkowicach.
  5. Krwiodawca może także poznać swoją grupę krwi
    1 po trzeciej donacji dostaje kartę identyfikacyjną grupy krwi – tzw. Krew

Kartę, która zastąpiła wpis grupy krwi do dowodu osobistego. Już w czasie rejestracji należy poinformować personel RCKiK, że taka kartę chcemy otrzymać.

  1. Dodatkowo Zasłużonemu Honorowemu Dawcy Krwi, czyli osobie która już ma większy litraż oddanej krwi lub jej składników przysługują uprawnienia do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach.
    • Zasłużonemu Honorowemu Dawcy Krwi przysługuje także dofinansowane zaopatrzenie w leki do wysokości limitu finansowania.
  2. Nowością w bieżącym roku jest program lojalnościowy dla Krwiodawców. Zgodnie z programem polityki zdrowotnej pn. „Zapewnienie samowystarczalności Rzeczypospolitej Polskiej w krew i jej składniki na lata 2015-2020” od dnia 22 grudnia 2016 r. Krwiodawcy dostają kartę lojalnościową i mogą zbierać punkty za oddaną krew lub jej składniki oraz za zrekrutowanie innej osoby do oddawania krwi. Zebrane punkty można wymienić na nagrody. Celem programu jest zachęcenie obecnych i przyszłych Dawców Krwi do promowania postaw pozytywnych społecznie.

Szczegóły wszystkich przywilejów, w tym programu lojalnościowego znajdują się na stronie www.rckik.wroclaw.pl

Informacja
Aktualnie przegladasz wersje elubin.pl dla telefonow komorkowych. Zapraszamy do odwiedzenia strony glownej portalu.

Copyright © 2006-2023 Portal Lubina. Wszelkie Prawa Zastrzezone.