Kiedy podstawowa opieka medyczna za granicą nie wystarczy?
Data dodania: 22 września 2017
Kiedy podstawowa opieka medyczna za granicą nie wystarczy?

Wyjazd za granicę to bardzo ważne przedsięwzięcie, w którym udział może być prawdziwą przyjemnością i doskonałą zabawą. Jednak w pewnych okolicznościach może się nieszczęśliwie zmienić w prawdziwy koszmar.

Jeżeli dojdzie na przykład do wypadku w czasie pobytu za granicą i konieczne będzie podjęcie leczenia może się okazać, że to leczenie doprowadzi wyjeżdżającego do bankructwa.

Karta z ograniczonym zasięgiem

Przed wyjazdem za granicę warto wyposażyć się w bezpłatną polisę, jaką jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. To karta, która potwierdza, że dana osoba ma ubezpieczenie zdrowotne w swoim kraju. EKUZ mogą bowiem otrzymać wyłącznie te osoby, które są ubezpieczone. Może to być ubezpieczenie, które pochodzi z tytułu umowy o pracę lub umowy zlecenie. Może to również być ubezpieczenie, które dana osoba sama sobie opłaca, jako przedsiębiorca. Podstawa do ubezpieczenia wpływa jedynie na okres ważności wydawanej karty.

EKUZ służy do tego, by w razie zdarzenia, które wymaga leczenia w czasie pobytu za granicą, osoba ubezpieczona nie musiała pokrywać kosztów tego leczenia z własnych pieniędzy. Dotyczy to wyłącznie sytuacji, w których ratowane jest życie lub zdrowie. Nie dotyczy zaś tych sytuacji, gdy dany zabieg lub operacja były umówione lub zaplanowane. Niestety, jak się okazuje EKUZ nie zawsze zaspokaja wszystkie potrzeby ubezpieczonego.

Za część zabiegu płaci turysta

Refundacja kosztów leczenia za granicą możliwa jest wyłącznie w sytuacji nagłej, jak wspomniano, gdy chodzi o ratowanie życia lub zdrowia. Wszelkie zabiegi finansowane są zaś do wysokości ich wartości w Polsce.

Jeżeli więc jakiś zabieg jest za granicą wyceniony taniej niż w Polsce, to zostanie cały sfinansowany. W sytuacji, gdy zabieg jest droższy niż w Polsce, opłacona zostanie jedynie taka kwota, która odpowiada jego wartości w kraju. Powstałą w ten sposób różnicę pacjent musi samodzielnie opłacić z własnych środków. Oczywiście, różnica ta może być niewielka, a może być bardzo duża. Wszystko zależy od cennika obowiązującego w danym kraju i od jego stosunku do cennika w Polsce.

Więcej szczegółów na ten temat można przeczytać na ekuz na wakacyjnapolisa.pl. Warto się z tym tematem zapoznać przed wyjazdem, żeby potem nie przeżyć zaskoczenia.

Alternatywna polisa dla EKUZ

Warto jednak to podstawowe ubezpieczenie zdrowotne uzupełnić prywatnym ubezpieczeniem turystycznym. Dzięki niemu, w razie gdyby się okazało, że karta rzeczywiście nie wystarczy, różnicę można opłacić za pomocą wypłaconego przez towarzystwo odszkodowania.

 

Prywatne ubezpieczenie powoduje, że w razie gdy dojdzie do zdarzenia ubezpieczeniowego, ubezpieczony otrzyma takie pieniądze, jakie zostały ustalone na etapie zawierania polisy, niezależnie od tego, ile kosztuje dane świadczenie zdrowotne w danym kraju.

Jeżeli się okaże ono tańsze, to zyskane w ten sposób pieniądze można spożytkować dla siebie, nie na opłacenie leczenia. Jeżeli część leczenia opłaci EKUZ, różnicę można opłacić z polisy, a resztę również przeznaczyć dla siebie. Warto sprawdzić ubezpieczenie turystyczne na wakacyjnapolisa.pl, ponieważ tam można zdobyć pełnię informacji na ten temat, a tak bogata wiedza pomoże podjąć właściwą decyzję.

 

Informacja
Aktualnie przegladasz wersje elubin.pl dla telefonow komorkowych. Zapraszamy do odwiedzenia strony glownej portalu.

Copyright © 2006-2023 Portal Lubina. Wszelkie Prawa Zastrzezone.