Zmiana pracy w 6 krokach
Data dodania: 21 lipca 2017
Zmiana pracy w 6 krokach

Znalezienie interesującej oferty pracy i ubieganie się o nową posadę może sprawić, że nasza kariera zawodowa doskonale się rozwinie. Warto uwzględnić kilka prostych zasad, jeśli chcemy zmienić miejsce zatrudnienia, nie paląc za sobą mostów.

1.    Znalezienie właściwej oferty
Istnieją liczne metody poszukiwania zatrudnienia. Jedną z najczęściej wykorzystywanych jest wyszukiwanie ogłoszeń w serwisach internetowych, takich jak Pracuj.pl. Czasami propozycje pracy docierają do nas innymi kanałami. Dowiadujemy się o nich z gazet, ze stron internetowych pracodawców lub od innych osób. Stworzenie profesjonalnego CV i (ewentualnie) listu motywacyjnego to kolejny etap, a zarazem początek rekrutacji, której celem jest wyłonienie idealnego kandydata.  

2.    Przejście procesu rekrutacji
Dobór metody odnalezienia kandydata idealnego na dane stanowisko jest dowolny. Prowadząc poszukiwania, firmy kierują się własnymi zasadami. Rekrutacja może odbyć się szybko lub być procesem złożonym z wielu etapów. Zapoznanie się z treścią nadesłanych aplikacji pozwala dokonać wstępnej selekcji. Ci, którzy przejdą ten etap pomyślnie, zostają zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną. Przygotujmy się na to, że otrzymanie korzystniejszej propozycji pracy może nie być łatwe.  

3.    Ustalenie warunków z nowym szefem

Po przejściu wszystkich etapów procesu rekrutacyjnego nadchodzi czas na dokonanie ustaleń z nowym pracodawcą i ustalenie warunków współpracy. Zdarza się, że szefowie decydują się czekać, aż upłynie okres wypowiedzenia. Chcąc uniknąć nieporozumień, od razu uprzedźmy, że jesteśmy związani z umową o pracę i określmy, jak miałoby wyglądać przejście do nowej firmy. Nie ukrywajmy informacji dotyczącej naszych aktualnych zobowiązań zawodowych. To ważne, choćby dlatego, że obowiązuje nas okres wypowiedzenia.  

4.    Rozmowa z dotychczasowym pracodawcą

Kolejny etap to rozmowa z szefem. Umówmy się na spotkanie i poinformujmy przełożonego o tym, że zamierzamy odejść. Postarajmy się nie wspominać współpracownikom o swojej decyzji, dopóki nie spotkamy się z pracodawcą. W przeciwnym razie możemy doprowadzić do niezręcznej sytuacji. Zanim złożymy wypowiedzenie, zaproponujmy rozwiązanie umowy za porozumieniem stron.

5.    Uwzględnienie okresu wypowiedzenia
Pamiętajmy, że pracodawca może nie zgodzić się na zawarcie porozumienia. W takiej sytuacji pozostaje złożenie wypowiedzenia. Długość okresu wypowiedzenia zależy od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i może wynosić 2 tygodnie, 1 miesiąc lub 3 miesiące (art. 36 kp). W tym czasie musimy wykonywać swoje zadania i polecenia przełożonych. Pracodawca może (ale nie musi) zwolnić nas z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. Po zwolnieniu nie przysługuje mu możliwość odwołania swojej decyzji.

6.    Praca w nowej firmie

Po ustaniu zobowiązań wobec poprzedniego pracodawcy możemy rozpocząć nową pracę. Proces aklimatyzacji trwa przez pewien czas. Jest tym krótszy, im zakres obowiązków jest bardziej zbliżony do tego, który obowiązywał nas wcześniej. Jego długość zależy również od takich czynników jak atmosfera w miejscu pracy itp. 

Informacja
Aktualnie przegladasz wersje elubin.pl dla telefonow komorkowych. Zapraszamy do odwiedzenia strony glownej portalu.

Copyright © 2006-2023 Portal Lubina. Wszelkie Prawa Zastrzezone.