Jak przygotować się na rozmowę kwalifikacyjną?
Data dodania: 20 lipca 2017
Jak przygotować się na rozmowę kwalifikacyjną?

Znalezienie właściwej oferty pracy i wysłanie dopracowanej aplikacji to dopiero początek. Chcąc zdobyć wymarzoną posadę, musisz dobrze przygotować się do rozmowy z rekruterem. Dowiedz się, jak to zrobić!

1.    Naucz się panować nad stresem
Wpatrywanie się w podłogę, kurczowe ściskanie długopisu, jąkanie się – stres objawia się na różne sposoby i utrudnia nam budowanie korzystnego wizerunku. Zapanuj nad nim! Muzyka relaksacyjna, sport, doskonałe przygotowanie do rozmowy – znajdź sposób, dzięki któremu zdołasz zmniejszyć poziom napięcia, jakie towarzyszy Ci w ważnych i trudnych momentach.  


2.    Przybądź punktualnie
Niezwykle ważną cechą potencjalnego pracownika jest punktualność. Wybierając się na rozmowę kwalifikacyjną, wyjdź z domu o takiej porze, by dotrzeć na miejsce ok. 20 minut przed czasem. Uwzględnij korki, spóźnienia autobusów itd. Nie pojawiaj się w miejscu spotkania zbyt wcześnie, ponieważ to nieprofesjonalne.   


3.    Zadbaj o odpowiedni strój

Ubierz się adekwatnie do sytuacji. Załóż garnitur lub garsonkę, jeśli ubiegasz się o ważne, kierownicze stanowisko. Postaraj się określić, jaki dress code panuje w firmie. Chcąc objąć posadę grafika, nie musisz przychodzić na rozmowę w białej koszuli. Ważne, by Twój strój był czysty, uprasowany i by dobrze o Tobie świadczył.  


4.    Zdobądź wiedzę nt. firmy

Udowodnij rekruterowi, że nie znalazłeś się w konkretnej firmie przypadkiem. Pokaż, że posiadasz wiedzę na temat przedsiębiorstwa: zakresu działalności, sposobu funkcjonowania itd. Możesz czerpać wiedzę ze strony internetowej firmy, z forów czy z artykułów zamieszczonych w prasie lokalnej lub branżowej. Pokaż, że zależy Ci na zdobyciu posady. 


5.    Przygotuj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
Podczas rozmowy kwalifikacyjnej najprawdopodobniej zostaniesz zapytany, dlaczego chcesz pracować w danej firmie oraz jak widzisz siebie za kilka lat. Rekruter będzie chciał ustalić także, jakie są Twoje mocne i słabe strony. Rozważ te kwestie i przygotuj odpowiedzi, które są prawdziwe i dobrze przemyślane. Dzięki temu zdołasz odpowiedzieć mądrze.  


6.    Określ, ile chcesz zarabiać
Praca pozwala nam się rozwijać i źródło dochodów. Finanse to jeden z ważniejszych tematów omawianych podczas rozmowy o pracę. Zastanów się, jakie zarobki byłyby dla Ciebie satysfakcjonujące i adekwatne do kwalifikacji oraz doświadczenia, jakie posiadasz. Staraj się nie podawać konkretnej kwoty, ale przedział finansowy. Dzięki temu będziesz w stanie negocjować warunki płacowe. 


7.    Stwórz listę pytań do rekrutera
Rekruter ocenia nie tylko sposób, w jaki odpowiadasz na pytania, ale również Twoje zaangażowanie w rozmowę. Wyraźnym przejawem aktywności kandydata jest zadawanie pytań. Zapytaj np. o to, kiedy możesz spodziewać się informacji odnośnie wyników spotkania, na ile etapów jest podzielony proces rekrutacji, co dokładnie wchodziłoby w zakres Twoich obowiązków itp. Możesz zapisać pytania, które przyszły Ci do głowy. Spotkanie z rekruterem to doskonały moment, aby rozwiać ewentualne wątpliwości. 

Informacja
Aktualnie przegladasz wersje elubin.pl dla telefonow komorkowych. Zapraszamy do odwiedzenia strony glownej portalu.

Copyright © 2006-2023 Portal Lubina. Wszelkie Prawa Zastrzezone.