Aktualności
Uwaga! Coraz więcej włamań do mieszkań…
Data dodania: 12 lipca 2017
Uwaga! Coraz więcej włamań do mieszkań…

Policjanci powiatu lubińskiego w ostatnim czasie odnotowali zwiększoną liczbę zgłoszeń dotyczących kradzieży z włamaniem. To na co jedni pracowali latami, w ręce innych trafiło w przeciągu chwili. Dlatego też lubińscy funkcjonariusze przypominają o kilku podstawowych zasadach, które należy przestrzegać by nie stać się ofiarą przestępstwa.

Dom czy mieszkanie, w którym zgromadzony jest dobytek życia, coraz częściej stanowi łakomy kąsek dla złodzieja. Jednakże Policja nie zawsze będzie wstanie w pełni uchronić czyjeś mienie jeżeli sam właściciel o to także nie zadba. Z policyjnych doświadczeń wynika, że najbardziej narażone na włamania są mieszkania usytuowane na niskich kondygnacjach budynku. Forsowane są okna jak i drzwi balkonowe, a włamywacze często stosują przy tym różne metody i techniki. Czasem jednak włamanie się do mieszkania nie wymaga zbyt wiele wysiłku, bowiem pozostawienie przez lokatorów uchylonego okna lub nie zamkniętych na zamek drzwi, powoduje bezproblemowe dostanie się do jego wnętrza.

By uchronić więc mieszkanie przed włamaniem należy za każdym razem sprawdzić czy drzwi wejściowe są zamknięte. Bez względu na sytuacje należy pilnować kluczy do mieszkania, gdyż nikt nieuprawniony nie może mieć do nich dostępu. Warto jest również wyposażyć drzwi w atestowane zamki jak również zamontować w nich zabezpieczenia przeciwwyważeniowe.

Łańcuch ograniczający stopień otworzenia drzwi jak i wizjer oraz kraty lub rolety w oknach mogą także okazać się dobrym zabezpieczeniem przed włamaniem. W mieszkaniach w bloku zdałoby się zainwestować w drugie, dodatkowe drzwi, zaś właściciele domu jednorodzinnego, powinny zamontować solidne ogrodzenie jak również zadbać o to aby zawsze działało oświetlenie przed drzwiami wejściowymi. Często skuteczny okazuje się również monitoring prowadzony przez Agencje Ochrony lub domofon.

Pomysłowość złodziei jest bardzo duża, trudno więc o przepis, który zagwarantuje uniknięcie włamania. Jednak stosując się do kilku podstawowych zasad w dużym stopniu jesteśmy wstanie utrudnić pracę złodziejom. Bardzo istotne jest by stosować się do reguły, że najpewniejszym miejscem dla przechowania, akcji, obligacji, cennej biżuterii jak i innych wartościowych rzeczy jest skrytka w banku, natomiast pieniądze najlepiej lokować na koncie.

Praktyka policyjna wskazuje na to, że kradzieże mają często swój początek i źródło w nawiązywanych wcześniej kontaktach, dlatego też dorośli i dzieci nie powinni opowiadać zarówno obcym jak również znajomym o posiadanych przez siebie dobrach czy o miejscu, w którym się je przechowuje. Szczególnie niebezpieczne mogą okazać przygodne znajomości zawierane przy ,,alkoholu’’. Tak poznanych osób pod żadnym pozorem nie zaprasza się do mieszkania.

Lubińscy policjanci apelują do mieszkańców o to aby zwracali baczną uwagę na nieznajome osoby kręcące się po klatkach schodowych lub przed domem swoich lub sąsiadów. Jeśli tylko coś lub ktoś wzbudzi nasz niepokój, należy niezwłocznie powiadomić policję, gdyż prawdopodobieństwo ujęcia sprawcy w dużej mierze uzależnione jest od czasu, jaki upłynął od zdarzenia do chwili poinformowania o niniejszym fakcie policji.

sierż. szt. Anna Szajbler
Zespół Profilaktyki Społecznej

Informacja
Aktualnie przeglądasz wersję elubin.pl dla telefonów komórkowych. Zapraszamy do odwiedzenia strony głownej portalu.

Copyright © 2006-2015 Portal Lubina. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.